Gyula város
Fekvése
Az Alföld délkeleti részén, a Fehér-Körös bal partján található, közvetlenül a román határ mellett. Magyarország legmélyebben fekvő területén, nyolcvannyolc méter tengerszint feletti magasságban, sík vidéken fekszik. A térség éghajlata mérsékelt, kontinentális jellegű. Legközelebbi szomszédos városa Békéscsaba, amely a 44-es főúton, 16 km-re nyugatra érhető el.
A Fehér- és a Fekete-Körös Magyarország legtisztább vizű folyói közé tartoznak; az itt található folyópartok, erdők – amelyeket mára védett területekké minősítettek –, tájkép tekintetében különösen szépek. Maga a város sok parkjával, műemlékével, valamint hangulatos utcáival, és nem utolsósorban fürdőváros jellegével jelentős turisztikai szereppel bír.
Nevének eredete
Gyula neve a történészek szerint kétféle eredetű lehet:
- Az első eredetelmélet szerint a honfoglaló magyarok katonai vezetőjének, a gyulának a tisztségére utal, akinek törzse, vagy annak egy része talán ezen a területen telepedett le.
- A másik elmélet szerint a város helyén álló egykori monostort egy Gyula nevű főúr alapította Gyulamonostora néven, és innen ered a város későbbi elnevezése. Általánosságban ez utóbbi elmélet vált elfogadottá.
Látnivalók
- Gyulai vár
- Honvédtiszti Emlékhely
- Várfürdő
- Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont
- Gyulavári kastély
- Szent Miklós román ortodox katedrális
- Román ortodox püspökség múzeuma
- Rádiótörténeti Kiállítás
- Táj-, víz- és fürdőtörténeti bemutatóház
- Városháza (egykori Vármegyeháza)
- Levéltár épülete (egykori Pénzügyi Igazgatóság)
- Református templom
- Százéves Cukrászda
- Ladics-ház
- Nádi Boldogasszony plébániatemplom
- Városi Könyvtár épülete (egykori Városháza)
- Világóra
- KöröspArt Galéria
- Kossuth tér szökőkútjai és az Anamorfózis
- Szentháromság kápolna
- Erkel Ferenc Emlékház
- Szent József templom
- „Máriás” Schriffert-ház
- Göndöcs-kert, Vigadó
- Kohán Képtár
- Evangélikus templom
- Húsipari Történeti Kiállítás
- Kisrománvárosi (Krisztinavárosi) román ortodox templom
- Kálvária apsziskápolna
- Tanyamúzeum (Steigervald tanya)
- Nagy Bambuszkert
- Gyulai tűs gát bemutatóhely
- Gyulavári református templom
- Csiga-kert
- A városban számos szobor, köztéri alkotás és emléktábla található
A Várfürdő
A Várfürdő az Alföld egyik legmodernebb, európai színvonalú strand- és gyógyfürdője, amely 19 medencéjével 2014-ben a Magyar Fürdőszövetség által minősített legmagasabb kategóriájú, ötcsillagos strand- és gyógyfürdő minősítést nyerte el. Az Almássy-kastély 8,5 hektár területű ősparkjában található.
Területén gyógy- és élménymedencék, gyermek víziparadicsom, pezsgő- és hullámmedencék, valamint óriás- és kamikázecsúszdák találhatók. Itt található még a 25 méteres tanuszoda, valamint az 50 méteres versenyuszoda, amelyek télen is használhatók. Újdonság a 2013 decemberétől működő Aquapalota. A wellnessközpont szombati napokon a gyógyfürdő zárása után is látogatható, és ahol 10 vízi élményelemen kívül szaunafülkék és gőzkabin is szolgálja az egészséges életmódhoz nélkülözhetetlen feltételeket.
A Várfürdő vize alkáli-hidrogénkarbonátos-kloridos gyógyvíz. A magas ásványi anyag tartalma miatt barnás árnyalata van. A gyógyvíz 1958. szeptember 17-én jutott először felszínre; hat mélyfúrású kútból nyerik, melyek közül a legmélyebb 2500 méter. A fürdő 72 fokos vizét az egészségügyi miniszter 1969-ben gyógyvízzé, 1971-ben a fürdőt gyógyfürdővé és 1985-ben a gyógyfürdő környékét gyógyhellyé nyilvánította. A víz mozgásszervi megbetegedésekre, balesetek utáni rehabilitációs kezelésekre, helyi idegbántalmakra és gyulladásos nőgyógyászati betegségekre alkalmazható kiváló hatással.
Szálláslehetőségek, éttermek
A fürdővárosban több szálloda, panzió, kemping és magánszálláshely várja a turistákat.
Gasztronómia
A híres gyulai kolbász története 1868-ban kezdődött, amikor megépült az első közvágóhíd, és ezzel a gyulai hentesek pályafutása. Az első nemzetközi elismerés Balogh József nevéhez fűződik, aki 1910-ben, a brüsszeli világkiállításon aranyérmet szerzett a gyulai kolbásznak. Ezt a sikert 1935-ben Stéberl András folytatta, aki szintén a brüsszeli világkiállításon kapott Aranydiplomát a „kis páros gyulai kolbász” készítményéért, és megindította a gyulai kolbász és egyéb szárazkolbászok ipari gyártását.
A Gyulahús Kfrt. mind a mai napig újabb elismeréseket hoz a terméknek. A kolbászgyártás és érlelés hagyományos receptúra alapján történik, a mai kornak minden szempontból megfelelő formában. 2010 óta az Európai Bizottság engedélyezte az „oltalom alatt álló földrajzi jelzés” (OFJ) védjegyhasználatát a gyulai és a csabai kolbász számára. A Gyulahús Kft. másik ismert és méltán népszerű terméke a gyulai májas. A cég 2010-ben vette át a kitüntető Magyar Termék Nagydíj címet erre a termékére.
Gyula másik ismert terméke a gyulai pálinka. Az ital uniós és országos törvényi védelem alatt áll. A Gyulai Pálinka Manufaktúra 2011-ben két arany- és hét ezüstérmet hozhatott haza a világ egyik legrangosabb gasztronómiai rendezvényének számító World Spirits Awardról, ahol elnyerte az „Év kifőzdéje” kategória bronzérmét is, de a bécsi Destillata versenyen is számos arany-, ezüst-, és bronz-minősítést szereztek termékeik. A hagyományos pálinkákon kívül (szilva, körte, alma, barack) különleges párlatokat is készítenek, mint som, berkenye, kökény, de házasítások is találhatók a kínálatban Gyulai Nyár, Ősz, Tél, Tavasz néven.
Gyula környéke
Gyula környéke bővelkedik látnivalókban és programlehetőségekben. A mintegy 8 km-re található Tanyamúzeumba érkezők kellemes környezetben lovagolhatnak, kocsikázhatnak, és pusztaprogramon vehetnek részt. A Körösök völgye, Szanazug és Városerdő közkedvelt horgász- és vadászparadicsom. Az országban ez a leggazdagabb vadászterület apróvadban. A folyók kiválóan alkalmasak mindenféle vízi sport gyakorlására.
Testvérvárosok
Budrio, Olaszország (1963)
Ditzingen, Németország (1991)
Csíkszereda, Székelyföld (1993)
Arad, Románia (1994)
Krumpendorf am Wörthersee, Ausztria (1995)
Schenkenfelden, Ausztria (1996)
Wągrowiec, Lengyelország (2002)
Kovászna, Székelyföld (2006)
Nagybánya, Románia (2008)
Polgármesteri Hivatal címe: 5700 Gyula, Petőfi tér 3.
Polgármester: Dr. Görgényi Ernő
Gyula város hivatalos honlapja: www.gyula.hu
Turisztikai oldala: www.visitgyula.com
Gyula város hírportálja: www.gyulaihirlap.hu